18.08.2018
Поділитися: 2
  • Facebook
14118

Коли залучити дитину до господарства?

Привчаємо дитину до домашнього господарства

Будь-хто з батьків хоче, щоб його дитина виросла успішною і самостійною людиною. Але для цього потрібно правильно її виховати. І допомога у веденні домашнього господарства в цьому не остання річ.

Не потрібно думати, що до плити чи пральної машини потрібно привчати тільки дівчаток. Будь-яка дитина має стати незалежною, тому вчити чистити картоплю і прасувати білизну потрібно дітям обох статей. Іноді здається, що дитина і господарство - це несумісні поняття. Однак у багатьох сім'ях діти допомагають по господарству. Потрібно тільки знати, як правильно долучити малюка до цієї справи.

Привчаємо дитину до домашнього господарства

Як привчити дитину допомагати по господарству?

Привчати дитину до господарства потрібно поступово, починаючи з невеликих завдань. У 3 роки малюк починає максимально повторювати все за оточенням. Тому в цьому віці можна давати йому прості завдання: витерти пляму води зі столу, поставити іграшку на місце, покласти ложку в раковину. Головне, спочатку власним прикладом показати дитині, як це робиться. Ще краще, якщо прибирання перетвориться на гру. Наприклад, «Зайчик хоче в будиночок. Уклади його спати» або «Ти ж не любиш бути брудним, ось і виделка теж. Вона хоче прийняти ванну».

Коли дитині виповнюється 5, можна приступити до більш складних завдань. Розібрати брудну білизну на темну і світлу, помити посуд, підмести підлогу. Нехай син або дочка відчують себе потрібними і корисними. У цей же час у дитини виникає почуття відповідальності. Вона розуміє: помив посуд - їси з чистою тарілки, забув прибрати пил з підлоги - забруднюєш білі шкарпетки. Саме в цей момент малюк помічає: у вчинків є наслідки. Така звичайна річ, як прибирання, готує його до дорослого життя.

Привчаємо дитину до домашнього господарства

У віці 7-8 років дитина може стати повноцінним помічником по господарству. Настав час його навчати елементарних кулінарних навичок: смажити омлет, варити пельмені, різати овочі в салат. Тоді, перебуваючи на роботі, ви можете не хвилюватися, що ваша дитина, прийшовши зі школи, залишиться голодною. Вона зможе сама про себе подбати. Тоді ж і потрібно привчити школяра до порядку. Розкажіть йому, що прибрати речі щодня набагато легше, ніж, закинувши все, робити врешті-решт генеральне прибирання всі вихідні.

Роблячи спочатку якусь справу спільно, доведіть цей процес поступово до самостійного виконання дитиною. Наприклад, можна спочатку ходити в магазин за покупками разом, а потім відправляти малюка одного.

Важливо також урізноманітнити допомогу по домашньому господарству. Нехай дитина щодня робить щось нове, щоб не засумувала. Можете скласти спільний графік роботи. Наприклад, удень ​​посуд миє дитина, а ввечері - мама.

Ведення господарства повинно бути системною подією. Тоді дитина звикне до нього, і це увійде до її звички. Наприклад, чистка зубів.

Ні в якому разі не використовуйте домашню роботу як спосіб покарання. Прибирання або приготування повинні асоціюватися з приємним проведенням часу, а не бути ненависним спогадом.

І запам'ятайте: ніякої критики! Від лайки ніколи користі не було. Якщо у дитини щось не виходить, спокійно, без крику поясніть їй, як робити це правильно. Наберіться терпіння і згадайте себе в дитинстві. Напевно, ви самі хоч раз зіпсували свої шкарпетки, поки прасували.

Привчаємо дитину до домашнього господарства

Якщо дитина говорить: «не хочу допомагати!»

Домашнє господарство і дитина – речі, які важко поєднати. Не дивно, що малюк починає вередувати і говорити, що не буде прибирати у своїй кімнаті і допомагати різати овочі. Найчастіше буває, що в цьому винні самі батьки. Розглянемо кілька ситуацій.

  • Дитина не прибирає за собою просто тому, що батьки не привчили її це робити. Швидше за все, вони жаліли малюка, кажучи: «Він ще маленький, ось виросте - тоді напрацюється». А в підсумку виходить, що у дитини немає такої важливої ​​та елементарної звички, як прибирання посуду за собою.
  • Малюк не стежить за чистотою, тому що самі батьки не особливо охайні. Якщо тато розкидає шкарпетки, мама не миє посуд, а старший брат залишає всюди книги і підручники, то як можна вимагати від дитини чистоти? Необхідно спочатку простежити за собою, а вже потім дорікати синові або дочці.
  • Якщо в сім'ї всі індивідуалісти, не звикли працювати спільно, кожен живе сам по собі, не питаючи думки інших, то не дивно, що дитина виростає егоїстом, який думає тільки про себе.
  • Іноді дитина не хоче допомагати, тому що елементарно не чула доброго слова від батьків. Мама з татом не хвалять її за хороші оцінки, за перемогу на олімпіаді, за чистоту в кімнаті. Вони вважають, що ці перемоги, великі і маленькі, - і так саме по собі зрозумілі речі. Від цього мотивація у дитини пропадає, вона перестає що-небудь робити. Не забувайте хвалити та заохочувати своїх дітей, для них це дуже важливо.

Привчаємо дитину до домашнього господарства

Поради батькам

Допомога дітей по господарству - важливий крок у розвитку малюка. Щоб полегшити перехід у доросле життя, батьки можуть скористатися такими порадами:

  • Робіть усе разом. Навіть якщо дитина ще маленька, але вона вже хоче вам допомагати, то не відмовляйтеся від цього. Дайте їй по силах завдання. Інакше в майбутньому дитина перестане пропонувати свою допомогу.
  • Суміщайте розвиток дитини і ведення домашнього господарства. Наприклад, перед сном прочитайте казку про Попелюшку, а на ранок домовтеся пограти в неї. Або, розкладаючи іграшки по поличках, розкажіть, якого вони кольору і форми.
  • Обов'язково говоріть дитині «спасибі!». Отримавши подяку, вона відчує свою цінність і значущість, у неї підвищиться самооцінка і впевненість у собі.
  • Враховуйте бажання і вік малюка. Не варто п'ятирічній дитині давати завдання приготувати суп. Краще попросіть підмести підлогу або вимити кілька чашок. Пам'ятайте про те, що діти можуть виконувати різні завдання відповідно до свого віку. Також, перед тим як доручити щось малюкові, запитайте у нього, що б він хотів би зробити, враховуйте його думку та особливості його характеру. І тоді користі буде в рази більше.